Otwarte wnętrza to ergonomiczne i estetyczne rozwiązania, które dają wyjątkowe poczucie swobody i przestrzeni. Jednak coraz większą popularność zyskuje trend, który zakłada choć subtelne wydzielenie stref w mieszkaniu, a wszystko po to, by podnieść komfort przebywania w każdej z nich. Aby wprowadzić taki podział, nie zawsze trzeba od razu urządzać remont. Z powodzeniem sprawdzają się również znacznie mniej inwazyjne rozwiązania.
Jeśli chcemy oddzielić otwartą kuchnię od salonu, albo wyznaczyć w nim strefę odpoczynku, jadalnię i miejsce do pracy, najważniejsze założenie jest takie, by mimo wprowadzonych podziałów, zachować spójność wnętrza i zapewnić komfort przebywania w każdej ze stref. Do wyboru mamy kilka możliwości: - w zależności od tego, czy chcemy zastosować bardziej czy mniej inwazyjne rozwiązania, możemy zdecydować się na rozróżnienie stref za pomocą właściwego rozmieszczenia oświetlenia, kolorów czy materiałów położonych na posadzce, albo poprzez zastosowanie szklanych ścianek oraz przesuwnych lub podwieszanych drzwi.– podpowiada Anna Wróbel projektantka mebli z firmy Komandor. Należy pamiętać, że podział na strefy ma nie tylko umowny charakter, podkreślają go również właściwe elementy wyposażenia. – dodaje.
Światła, kolory i zróżnicowane materiały
W wydzieleniu stref pomoże nam właściwe rozmieszczenie oświetlenia. Za dnia nie ma ono tak wielkiego znaczenia, ale gdy zapadnie zmrok, docenimy zalety tego rozwiązania. Warto zrezygnować z oświetlenia centralnego na rzecz rozbudowanego systemu punktowego. Nie znaczy to, że mamy zupełnie odejść od lamp sufitowych, ale warto skierować ich światło w dół. Doskonale oświetlimy w ten sposób wybraną strefę (np. stół) i tym samym wyznaczymy jadalnię w salonie oraz skutecznie oddzielimy ją od kuchni, jeśli ze sobą sąsiadują. W podziale przestrzeni pomogą nam także lampy podłogowe, które oświetlą strefę przeznaczoną do relaksu, z kolei lampka na stole wyznaczy nam miejsce dedykowanym do pracy. Inne natomiast światło powinno pojawić się w części kuchennej, ponieważ jego zadaniem jest dobrze oświetlić blat do przygotowywania posiłków.
Poza światłem, w wyznaczaniu stref, skutecznie pomaga także pomalowanie ścian na różne kolory. Zróżnicowane barwy w każdej z dedykowanych przestrzeni, pozwalają z powodzeniem oddzielić m.in. kuchnię czy przedpokój od otwartego salonu. Jeśli chcemy, aby podział był tylko subtelny, możemy zdecydować się na różne tonacje tego samego koloru, które skutecznie i delikatnie podkreślą odrębność.
Granice pomiędzy strefami doskonale może wyznaczać także posadzka, a dokładnie miejsce styku różnych materiałów, które zostaną na niej położone. Kuchnię i salon rozgraniczy punkt styku płytek z panelami – to samo rozwiązanie możemy zastosować na granicy salonu i przedpokoju. Bardzo dobrze sprawdzą się także dywany, których końce mogą wyznaczać granice danej strefy, np. tej przeznaczonej do odpoczynku. Wyraźnie oddzielamy ją wtedy od części jadalnej czy biurowej.
Meble, podwieszane i przesuwne drzwi
Jeśli zależy nam na bardziej wyraźnym podziale, ale nie chcemy stawiać dodatkowych ścianek, dobrym rozwiązaniem będą meble. Kuchnię od salonu doskonale oddzieli wyspa, która zaprojektowana w odpowiedni sposób prezentuje się znakomicie i wyraźnie wskazuje granice każdej ze stref. Innym sposobem są wysokie, wykonane na wymiar regały, które nie tylko podzielą przestrzeń, ale mają także praktyczne zalety, bo pojawia się dzięki nim dodatkowe miejsce do przechowywania. Możemy w ten sposób wydzielić część biurową albo odseparować kuchnię od salonu. Wykonane ze szkła, podświetlane półki, podniosą walory artystyczne tego mebla, który w strefie dziennej może z powodzeniem pełnić funkcję biblioteczki.
Regał i wyspa kuchenna to oczywiście nie jedyne dostępne rozwiązania. - W wydzieleniu stref doskonale sprawdzają się również przesuwne i podwieszane drzwi, które mogą oddzielić m.in. garderobę od sypialni, albo otwartą kuchnię od salonu. Główna różnica pomiędzy nimi polega na tym, że podwieszane drzwi nie wymagają dolnego toru, a całość konstrukcji zawieszona jest na torze górnym, zamontowanym do ściany lub sufitu. Zarówno jeden jak i drugi typ drzwi to bardzo estetyczne i praktyczne rozwiązanie. Ich wypełnienie należy dobrać tak, by korespondowało z wyposażeniem pomieszczenia w którym występują. Wybór jest bardzo szeroki, możemy postawić na płytę w kolorze pasującym do wnętrza, albo na mleczne lub przeźroczyste szkło. Warto jednak pamiętać, by w przypadku drzwi pojedynczych wybrać materiał dwustronnie jednakowy, ponieważ zawsze widoczna jest jego druga strona. Inaczej jest w przypadku drzwi podwójnych, gdzie dowolnie możemy zestawiać ze sobą materiały odpowiednio pasujące np. do kuchni i salonu. – doradza Anna Wróbel projektantka mebli z firmy Komandor.
W bardzo nowoczesnych mieszkaniach sprawdzi się jeszcze jedno rozwiązanie, które zakłada postawienie ścianek, nie zabierając przy tym przestrzeni i nie pomniejszając optycznie pomieszczenia. Mowa tu o ściankach ze szkła, które idealnie pasują do minimalistycznych wnętrz i wyraźnie, ale też jednak subtelnie, pomogą nam oddzielić kuchnię czy sypialnię od salonu.
Wyznaczenie poszczególnych stref w mieszkaniu ma wiele zalet, przekłada się na łatwiejsze utrzymanie porządku, podział funkcjonalności wnętrza i wpływa na podniesienie komfortu przebywania w każdej z wydzielonych stref. Pamiętajmy jednak, by podziału dokonywać z głową, tak, by podkreślić odrębność każdej ze stref, ale jednocześnie nie zburzyć spójnej aranżacji całego mieszkania.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://wp.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/funkcjonalnie-i-przestrzennie-jak-wydzielic-strefy-w-mieszkaniu